logo

Manhattan to klasyczny drink, który jest nie tylko jednym z najbardziej popularnych drinków, ale także symbolem elegancji i stylu. Ten ponadczasowy napój, będący wytworem amerykańskiej kultury, zyskał uznanie na całym świecie. Jego nazwa nawiązuje do nowojorskiej dzielnicy Manhattan, gdzie drink prawdopodobnie powstał w XIX wieku. Chociaż istnieje wiele wariantów tego koktajlu, klasyczny przepis na drink Manhattan zawiera tylko kilka prostych składników. Oto jak przygotować ten znakomity drink.

Składniki i czas przygotowania

 • 60 ml
  whisky
 • 30 ml
  czerwonego wermutu
 • 1-3 kropli
  bitters (np. Angostura)
 • według uznania
  lód
 • 1
  skórka z pomarańczy
 • 1 do dekoracji
  wiśnia

Manhattan - Przygotowanie drinka

 • 1
  Wypełnij shaker lodem, wlej do shakera 60 ml whiskey, 30 ml czerwonego wermutu oraz kilka kropli bitters.
 • 2
  Dokładnie wymieszaj składniki za pomocą łyżki barmańskiej przez około 20-30 sekund. W ten sposób połączysz smaki i schłodzisz drinka.
 • 3
  Przelej koktajl przez sitko barmańskie (strainer) do schłodzonej wcześniej szklanki koktajlowej lub old-fashioned.
 • 4
  Na koniec dodaj wiśnię marynowaną lub skórkę pomarańczy. Możesz połączyć dwa dodatki.

Drink ten stał się ikoną barów i salonów na przestrzeni lat, a jego popularność nie słabnie. W zależności od upodobań smakowych można eksperymentować z różnymi rodzajami whisky i wermutu, aby uzyskać nieco odmienną wersję tego klasycznego koktajlu. Manhattan bywa także serwowany na wiele sposobów - niektórzy preferują podawać go z lodem, inni zaś bez. Ostatecznie wybór należy do osoby przygotowującej drink, jednak warto zaznaczyć, że klasyczna wersja podawana jest bez lodu.

Jednym z kluczowych aspektów przygotowania idealnego drinka Manhattan jest odpowiednie schłodzenie zarówno składników, jak i szklanki, w której koktajl będzie podawany. Chłodzenie szklanki sprawia, że drink dłużej utrzymuje niską temperaturę, co jest ważne dla zachowania jego właściwego smaku. 

Historia drinka Manhattan

Jedna z najpopularniejszych teorii mówi, że Manhattan został wymyślony w nowojorskim barze Manhattan Club około 1870 roku na przyjęcie organizowane przez Jennie Jerome, matkę Winstona Churchilla. Według tej opowieści, przepis na koktajl został stworzony przez barmana, który dodał czerwonego wermutu do whisky i wzbogacił smak kilkoma kroplami bitters. Drink odniósł sukces wśród gości i zyskał na popularności.

Inna teoria głosi, że Manhattan został wynaleziony przez nieznanego barmana w jednym z nowojorskich barów w połowie XIX wieku. W tamtych czasach koktajle były mieszanką spirytusu, wody, cukru i bitters, więc dodanie wermutu do whiskey mogło być naturalnym krokiem w rozwoju kultury koktajlowej.

Niektórzy historycy uważają, że nazwa Manhattan pochodzi od nazwiska inwentorza tego koktajlu, którym miał być Dr. Iain Marshall. Według tej wersji, Dr. Marshall mieszkał na wyspie Manhattan i eksperymentował z różnymi składnikami, aby stworzyć wyjątkowy koktajl. Chociaż trudno jest ustalić dokładne pochodzenie koktajlu Manhattan, nie ma wątpliwości, że stał się on jednym z najbardziej znanych i cenionych drinków na świecie. Jego elegancja i wyrafinowany smak sprawiają, że jest to klasyk, który zasługuje na swoje miejsce w historii kultury koktajlowej.