logo

Tom Collins

Kiedy zapytasz barmana o najpopularniejszy mix z ginem, zaraz obok ginu z tonikiem, z pewnością usłyszysz odpowiedź: Tom Collins. Jest to koktajl posiadający kilka wersji historii swojej nazwy, a pierwsze z nich pochodzą nawet z 1876 roku, w którym to pisarz Jerry Thomas wspomniał w jednej ze swoich książek o wariacjach smakowych, dotyczących omawianego przez nas drinka.

Składniki i czas przygotowania

 • 45 ml
  ginu
 • 30 ml
  soku z cytryny
 • 15 ml
  syropu cukrowego
 • 60 ml
  wody gazowanej
 • według uznania
  lód w kostkach

Tom Collins - Przygotowanie drinka

Tego rodzaju koktajl należy podawać w wysokich szklankach, na przykład typu highball. Do dekoracji najczęściej używa się plasterka cytryny bądź całej, świeżej wiśni.

 • 1
  W shakerze umieść sporą ilość lodu, a następnie dolewaj do niego kolejno gin, syrop cukrowy i sok z cytryny.
 • 2
  Całość energicznie wstrząśnij i przelej do szklanki. Na koniec dolej mocno schłodzonej wody gazowanej.

  Przygotowanie tego drinka jest na tyle proste, że bez problemu zaserwujesz go swoim bliskim w domowym zaciszu.

Nazwa prawdopodobnie wzięła się jednak od fikcyjnej postaci, Toma Collinsa, który był bohaterem dowcipów zamieszczanych w amerykańskiej prasie w drugiej połowie XIX wieku. Na czym dokładnie polegał słynny żart? Trzeba było zapytać swojego rozmówcę o to, czy zna Toma Collinsa - słysząc w odpowiedzi zaprzeczenie, należało powiedzieć, że ów Tom głosi na jego temat szkodliwe plotki i czeka na niego w barze za rogiem. Ilość spragnionych gości barów sprawiła, że barmani postanowili stworzyć specjalnie dla szukających Toma coś, co doskonale ich orzeźwi.

Jeżeli też pragniesz bliżej poznać słynnego Toma, mamy dla ciebie kompletną instrukcję, dzięki której będziesz mógł do woli raczyć się tym kultowym już koktajlem. Jest to słodko-kwaśne i rześkie połączenie smaków, które na pewno warto wypróbować.