logo

French 75 to mocno orzeźwiający, idealny zwłaszcza na upalne dni drink, który ponadto stanowi doskonały aperitif. Jego wyjątkowy smak sprawia, że przypadnie do gustu zarówno miłośnikom koktajli przygotowywanych na bazie ginu, jak i tym, którzy lubią lekkie wino musujące.

Składniki i czas przygotowania

 • 40 ml
  ginu
 • 150 ml
  szampana
 • 10 ml
  soku z cytryny
 • 5 ml
  syropu cukrowego
 • według uznania
  lód w kostkach

French 75 - Przygotowanie drinka

Do przygotowania tego pysznego drinka nie potrzebujesz żadnych profesjonalnych narzędzi barmańskich, dlatego zrobisz go bez problemu na każdej imprezie, podczas której szkoda będzie ci tracić zbędny czas na przygotowanie wymyślnych napojów. Jest to również receptura doskonała na upały, kiedy nie ma się ochoty na nic więcej, oprócz słodkiego lenistwa.

 • 1
  Odmierz dokładnie podane w przepisie ilości ginu, soku z cytryny oraz syropu cukrowego i wlej je do niskiej szklanki.
 • 2
  Dodaj trochę lodu i wszystko zamieszaj. Odcedź napój od lodu i przelej go do kieliszka, uzupełniając go na końcu szampanem.

Nazwa tego koktajlu ma dość niespodziewane korzenie i wiąże się z okresem I wojny światowej. Co prawda, ten wyszukany napój nie powstał na froncie, a w jednym z paryskich barów. French 75 nawiązuje do frontowych dział o kalibrze 75, które ze względu na swoją uniwersalność i szybkostrzelność stanowiły dużą nadzieję w walce z wrogiem. Ponadto, przez francuskie podniebienia moc tego drinka porównywana była z wybuchem pocisku artyleryjskiego. Autor receptury na ten wystrzałowy napój do tej pory pozostaje nie do końca znany – jedni uważają, że był nim jeden z paryskich barmanów, niektórzy zaś, że ktoś inny opracował go już nawet w XIX wieku.

Pomijając jednak rozważania na temat jego pochodzenia i autora, śmiało można stwierdzić jedno: French 75 to na tyle dobre połączenie ginu i musującego wina, że sława tego drinka mogła przetrwać przez naprawdę długi czas. Trwa ona do dziś, zdobywając podniebienia kolejnych pokoleń smakoszy napojów wysokoprocentowych. Omawiany koktajl z łatwością przygotujesz samodzielnie, gdyż wszystko, czego potrzebujesz do jego wykonania, jest łatwo dostępne, zaś sam przepis do skomplikowanych zdecydowanie nie należy.