logo

Dry Martini to drink, który uznawany jest za absolutną klasykę gatunku. Nie tylko cieszy się on ogromnym powodzeniem u miłośników prostych, acz wyrafinowanych smaków, ale zajmuje również jedną z najważniejszych pozycji na liście Międzynarodowego Stowarzyszenia Barmanów. Zdecydowanie jest to koktajl, którego przygotowanie zajmuje zaledwie krótką chwilę, zaś jego smak oczaruje gości zarówno na nieformalnej imprezie, jak i przyjęciu o elegantszym charakterze.

Składniki i czas przygotowania

 • 60 ml
  ginu
 • 10 ml
  wermutu
 • według uznania
  lód w kostkach
 • 1-2
  oliwki
 • według uznania
  skórka cytryny

Dry Martini - Przygotowanie drinka

 • 1
  Do naczynia przeznaczonego do mieszania drinków wrzuć kostki lodu i dolej gin oraz wermut.
 • 2
  Całość dokładnie wymieszaj, aby składniki dobrze się połączyły, a następnie przelej płyn przez sitko do kieliszka.
 • 3
  Kiedy drink jest gotowy, możesz ozdobić go oliwkami bądź skórką cytryny, którą warto dla aromatu wycisnąć również do napoju.

W składzie tej kompozycji nie może zabraknąć wysokiej jakości wermutu, który wyróżnia się ziołowym aromatem oraz ginu, charakteryzującego się nutą przyjemnej goryczki. Połączenie to doceniają na świecie nie tylko zwykli smakosze napojów wysokoprocentowych, ale i wyrafinowane podniebienia świata arystokratycznego.

Myśląc o Martini, większość osób ma przed oczami jedną postać. James Bond skutecznie rozsławił tego drinka za każdym razem prosząc, aby był on wstrząśnięty, niezmieszany. Nie był on jednak jedyną znaną osobistością, która przepadała za tą wyjątkową kompozycją smaków - wśród jej miłośników znajdował się również prezydent Stanów Zjednoczonych, Franklin D. Roosevelt. Ponoć to właśnie tym koktajlem miał on uczcić zniesienie prohibicji, co przyczyniło się również do jego popularyzacji.

Chociaż od powstania przepisu na Dry Martini minęło już wiele lat, jego 5 minut sławy wciąż trwa w najlepsze i nic nie wskazuje na to, aby miało się skończyć. Ten prosty drink to klasa sama w sobie, a jak wiadomo – klasyka zawsze się obroni. Zawsze i ty możesz poczuć się jak sławny agent 007, poświęcając jedynie krótką chwilę i przyrządzając tego drinka we własnym domowym zaciszu.