logo

W czym podawać drinki?

Czy wybór właściwych szklanek, przeznaczonych do konkretnych rodzajów alkoholi, jest istotną kwestią? Jak najbardziej tak. Musisz wiedzieć, że nie tylko wpływa to na odbiór wizualny danego trunku, ale także podnosi jego walory smakowe. Dzieje się tak, gdyż każde szkło posiada inne właściwości, dzięki czemu jest w stanie podkreślić smak znajdującym się w nim zawartości. Warto również dodać, że ważna jest też grubość szkła – im grubsze są ścianki szklanki lub kieliszka, tym dłużej drink utrzyma swoją właściwą temperaturę. Zastanawiasz się, jaki rodzaj szkła pasuje do poszczególnych napojów procentowych? Zobacz, w czym podawać drinki i serwuj je, jak najlepszy barman!

W czym podawać short drinki?

Short drinki to rodzaj koktajli, których większość składu stanowi sam alkohol bądź nie są one rozcieńczane. 

Jednorazowo spożywa się je w niewielkich ilościach, dlatego też do ich serwowania wykorzystuje się szklanki, których maksymalna pojemność wynosi 150 mililitrów.

1

Kieliszek do Martini

Wśród szkła przeznaczonego do kosztowania poszczególnych alkoholi znajdują się kieliszki do Martini, które posiadają charakterystyczną czaszę, przypominającą swoim kształtem literę V, zaś ich nóżka kieliszka jest długa i wąska. Chociaż kieliszki te stworzone zostały z myślą o serwowaniu Martini, jest to również idealne szkło do podawania innych kultowych koktajli, takich jak między innymi Cosmopolitan.

szklanka martini obraz 1
2

Kieliszek do Margarity 

Drugim z charakterystycznych kieliszków jest ten przeznaczony do serwowania Margarity. Wyróżnia się on wysoką nóżką i okrągłą czaszą z szerokim brzegiem, który wręcz idealnie nadaje się do ozdobienia go przy pomocy crusty z cukru lub soli. Oprócz słynnej Margarity, kieliszki te wykorzystuje się również do podawania Daiquiri.

Kieliszek do Margarity obraz 2
3

Szklanka do whisky

Szklanki do serwowania whisky to bardzo popularny rodzaj szkła, którego konstrukcja wywiera wpływ na doznania smakowe podczas spożywania trunku. Tego rodzaju szklanki mają kształt walca, są dość niskie i posiadają grube dno, zaś ich pojemność wynosi zazwyczaj od 150 do 220 mililitrów. Dzięki ich budowie większa część alkoholu może mieć kontakt z powietrzem, co pozwala skuteczniej uwolnić jego zapach, natomiast grube dno sprawia, że trunek dłużej zachowuje niższą temperaturę. Szklanki do whisky służą również do podawania innych alkoholi, które podaje się z lodem.

whisky sour obraz 5

Szklanki do serwowania ciepłych drinków

Oprócz orzeźwiających drinków podawanych z dużą ilością lodu, należy wspomnieć również o rozgrzewających napojach z dodatkiem alkoholi, które jesienią i zimą serwowane są w wersji na ciepło. Należy do nich między innymi kultowe grzane wino, które najlepiej prezentuje się w szklance irlandzkiej – jest to rodzaj szklanki na niskiej, stabilnej nóżce, wykonanej z grubego i żaroodpornego szkła, którą doskonale kojarzyć mogą miłośnicy caffe latte. Szklanka tego rodzaju idealnie nadaje się do serwowania każdego rodzaju gorącego trunku.

szklanka irlandzka obraz 1

W czym podawać long drinki?

Mianem long drinków określa się alkohole rozcieńczane, na przykład owocowymi sokami lub wodą mineralną. Jak podpowiada sama nazwa tego rodzaju koktajli, long drinki podaje się w wysokich i smukłych szklankach, których pojemność wynosi 200-350 mililitrów. Wśród tego szkła wyróżnić można dwa najpopularniejsze rodzaje, przeznaczone do spożywania drinków o niższej zawartości alkoholu, do których zaliczają się szklanki typu highball oraz collins.

1

Szklanki typu highball i collins

Oba rodzaje szklanek są do siebie bardzo podobne – ich kształt jest całkiem klasyczny, collins jedynie wyróżnia się znacznie smuklejszą budową. Szkło tego rodzaju służy najczęściej do serwowania wielu kultowych drinków, do których zaliczają się między innymi gin z tonikiem, rum z colą, Krwawa Mary czy Cuba Libre.

Tom Collins
2

Szklanki typu hurricane

Szklanki te również zaliczają się do szkła, w którym podaje się long drinki. Są one jednak nieco bardziej ozdobne od wyżej wymienionych, dzięki niskiej nóżce oraz rozszerzającej się ku górze czaszy, przypominającej kształtem tulipana. Ich kształt również wpływa na smak i wygląd serwowanych koktajli: charakterystyczna czasza nie tylko umożliwia uwolnienie owocowych aromatów zawartości szklanki, ale także pozwala na zastosowanie wymyślnych dekoracji. W szklankach typu hurricane podawane są zwłaszcza takie drinki jak Pina Colada oraz Hurricane.

hurricane szklanka obraz 1

Szukasz pomysłu na szałowe drinki?

Wiesz już, w czym podawać drinki, w takiej sytuacji nie ma na co czekać, tylko przejść do działania! Sprawdź nasz serwis – znajdziesz u nas najlepsze przepisy na drinki, w tym sklep internetowy, w którym pełno jest przydatnych akcesoriów barmańskich!