logo

Jaki shaker do drinków wybrać?

Shaker to jeden z niezbędnych przyrządów, towarzyszących codziennej pracy barmana. Poznaj jego rodzaje i zacznij przygotowywać najlepsze koktajle jak prawdziwy profesjonalista!

Każdy dobry barman musi nie tylko znać przepisy na kultowe drinki, ale i odpowiednie narzędzia, które pomogą mu je przygotowywać. Jednym z podstawowych przyborów jest bez wątpienia shaker, umożliwiający mieszanie oraz wstrząsanie zawartości w taki sposób, aby składniki połączyły się ze sobą we właściwy sposób. W naszym artykule dowiesz się, jak wybrać najlepszy shaker, który posłuży ci przez długi czas oraz poznasz jego różnorodne rodzaje. Zachęcamy do lektury!

Shaker barmański – który wybrać?

Na rynku można kupić różne rodzaje shakerów, które pomogą w stworzeniu najbardziej wymyślnych koktajli. Wśród nich, z pewnością natkniesz się na najpopularniejsze modele, do których należą:

Shaker bostoński

Shaker bostoński

Zwany niekiedy również amerykańskim, shaker bostoński jest jednym z najbardziej znanych modeli wśród mistrzów sztuki barmańskiej na całym świecie. Jego konstrukcja składa się z dwóch części: metalowego kubeczka oraz szklanicy, najczęściej wykonanej ze szkła. Tego rodzaju shaker jest niezwykle pojemny i prosty w użyciu: składniki wystarczy umieścić w pojemniku, nakrywając go szklanicą, a następnie wstrząsnąć zawartością i rozlać ją do kieliszków. W przypadku dodatków w postaci np. cząstek owoców podczas mieszania, należy dodatkowo dopasować do niego sitko, aby dobrze odcedzić napój przed rozlaniem go do szkła.

Shaker francuski

Shaker francuski

Tego rodzaju shaker jest bardzo prosty w użyciu i składa się z pokrywki, sita zewnętrznego oraz pojemnika, który najczęściej dostępny jest w pojemności od 0,25 do 0,7 litra. Używając go, należy umieścić wszystkie składniki w pojemniku, nałożyć pokrywkę i energicznie wstrząsnąć – po chwili wystarczy rozlać płyn do szkła, używając przy tym w razie konieczności sita.

Shaker Tin Tin

Shaker Tin Tin

Jest to praktyczny przyrząd, przeznaczony raczej dla barmanów posiadających nieco większe doświadczenie. Na jego konstrukcję składają się szklanica barmańska i kubek o dużej pojemności. Materiał, z którego wykonany jest ten rodzaj shakera, to stal nierdzewna, pozwalająca szybko i skutecznie schłodzić znajdujący się wewnątrz napój.

Shaker elektryczny

Shaker elektryczny

Jest to nowoczesna wariacja na temat klasycznych, powszechnie znanych shakerów. Wersja elektryczna wyróżnia się co prawda wyższą ceną, jednak maksymalnie ułatwia pracę barmana. Przyrząd ten zasilany jest bateriami i precyzyjnie łączy wszystkie znajdujące się wewnątrz składniki, co pozwala na szybkie stworzenie różnego rodzaju drinków.

Shaker metalowy czy szklany?

Shakery mogą różnić się od siebie nie tylko konstrukcją, ale i materiałem, z którego zostały wykonane. Na rynku występują tego rodzaju przybory wykonane ze szkła, metalu oraz modele łączone. Chociaż każdy z nich tak samo świetnie sprawdzi się do przyrządzania koktajli, to warto wiedzieć, że metalowy shaker najlepiej sprawdzi się w naprawdę gorącej atmosferze, gdyż doskonale utrzyma niską temperaturę mieszanego w nim drinka.

Jak korzystać z shakera do drinków?

Shaker to przyrząd, którego używanie nie należy do skomplikowanych. Należy jednak pamiętać, że w celu przygotowania wyśmienitego drinka, trzeba opanować właściwą technikę potrząsania jego zawartością. Zgodnie ze wskazówką pozyskaną od doświadczonych barmanów, najskuteczniejszym sposobem na dokładne wymieszanie składników jest zbliżenie shakera do wysokości prawego ucha, przytrzymując prawą ręką jego górną część, lewą ręką przytrzymując dolną. Następnie wystarczy wykonywać energiczne ruchy w przód i w tył.

Shaker – co można w nim mieszać?

Odpowiedź, której spodziewa się większość brzmi oczywiście drinki, jednak warto wiedzieć, że nie wszystkie ich składniki nadają się do tego procesu. W shakerze z powodzeniem przygotujesz koktajle łączące w sobie alkohol z sokiem, mlekiem oraz jajkiem. Narzędzie to jednak nie przyda ci się do przyrządzenia drinków zawierających gazowane napoje oraz tych, na które składa się kilka rodzajów alkoholi o zbliżonej do siebie konsystencji.

Gdzie kupić shaker?

Jeżeli chcesz zaopatrzyć się w profesjonalny shaker, bez problemu zakupisz każdy jego rodzaj zarówno w wielu sklepach stacjonarnych, jak i internetowych, posiadających w swoim asortymencie akcesoria barmańskie. Wraz z shakerem możesz zakupić kilka innych, podstawowych przyrządów, które znacząco ułatwią ci przygotowywanie koktajli.

Shakery różnić się będą nie tylko materiałem, z którego są wykonane czy wielkością, ale i ceną – jeśli jednak czujesz, że zgłębianie sztuki barmańskiej i serwowanie wymyślnych drinków znajomym to coś, co zdecydowanie lubisz, spokojnie możesz zainwestować w droższy, wyższej jakości sprzęt.