logo

Kir Royale to niezwykle delikatna kompozycja, która łączy w sobie owocowy aromat i ekscytujące bąbelki szampana bądź musującego wina. Najczęściej wykorzystuje się do niego słynne Prosecco, ujmujące łagodnością oraz wyjątkowym smakiem.

Składniki i czas przygotowania

 • 30 ml
  likieru porzeczkowego
 • 140 ml
  wina musującego lub szampana
 • 2-3 do dekoracji
  maliny

Kir Royale - Przygotowanie drinka

Odpowiednio zachowane proporcje pozwolą ci dokładnie odtworzyć przepis, dlatego zanim zaczniesz przyrządzać napój, wyposaż się w miarkę kuchenną bądź profesjonalny jigger, używany na co dzień przez barmanów.

 • 1
  Przygotuj wysoki kieliszek i wlej do niego odmierzoną ilość likieru porzeczkowego, a następnie dolej podaną w przepisie ilość wina lub szampana – rodzaj alkoholu zależy wyłącznie od twoich preferencji.
 • 2
  Całość delikatnie wymieszaj i jeżeli chcesz, możesz ozdobić gotowego drinka świeżymi owocami, takimi jak porzeczki bądź maliny.

Napój ten z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom tradycyjnych receptur, gdyż jego historia miała swój początek już w XIX wieku. Kir był w tym czasie znany pod nazwą “blanc cassis”, ze względu na połączenie schłodzonego białego wina z likierem porzeczkowym. Dopiero po II wojnie światowej zaczęto nazywać go Kirem. Jest to ściśle związane z chęcią upamiętnienia przez francuzów najsłynniejszego w historii mera miasta Dijon, Felixa Kira. Wdzięczność ludzi była podyktowana wieloma zasługami dla narodu, był to również wyraz uznania dla jego bohaterskiej postawy, gdyż aktywnie wspierał on ruch oporu podczas zaciekłych walk podczas wojny. W późniejszym czasie, ów mer przyczynił się również do rozwoju przemysłu winiarskiego we Francji, dzięki czemu aperitify z dodatkiem likieru porzeczkowego znów stały się popularne.

Chcąc przyrządzić ten wyjątkowy napój samodzielnie, nie potrzebujesz ani zbyt wielu składników, ani tym bardziej specjalnych umiejętności barmańskich. Tego rodzaju połączenie będzie idealne dla wszystkich miłośników lekkich i słodkawych drinków, dla których wyrafinowany minimalizm to wszystko, czego potrzebują do szczęścia.