logo

Jak zostać barmanem? Miksologia dla początkujących

Jak zostać barmanem? To pytanie zadają sobie przede wszystkim młodzi ludzi, którzy chcą znaleźć dorywczą pracę, będąc np. na studiach, a później z czasem się profesjonalizują. Jednakże zaznaczmy, że każdy może zostać barmanem, bo w końcu płynne ruchy barmana na barem mogą naprawdę fascynować. Nie da się ukryć, iż praca barmana jest niezwykle ciekawa. Chcesz dowiedzieć się więcej o tym zawodzie? Zachęcamy do przeczytania artykułu!

Aperitif na wstęp – 6 luty, Międzynarodowy Dzień Barmana

Czy wiesz, że 6 lutego to dzień, w którym obchodzi się Międzynarodowy Dzień Barmana? I ta data wcale nie jest przypadkowa, bowiem jest to także dzień św. Amanda z Maastricht, który żył w latach 584-679 i był on patronem m.in. barmanów, czy winiarzy. Zauważa się, że z roku na rok Dzień Barmana jest coraz popularniejszy. Masz znajomego barmana? A może ktoś w Twojej rodzinie pracuje jako barman? W takim razie pamiętaj o tym dniu i wręcz mu mały prezent z okazji tego święta!

Jak wygląda praca jako barman?

Wielu osobom błędnie wydaje się, że praca barmana to tylko ciągła praca w nocy i bardzo duże napiwki. I jest to po części prawda, ale oprócz tego praca barmana to też duża ilość nauki. Aby barman mógł całkowicie sprostać każdemu zamówieniu, jakie zażyczy sobie zamawiający, musi się uczyć. Istotne jest też to, że w pracy za barem niezwykle ważna jest sama osobowość. 

Praca barmana może być bardzo intensywna i stresująca, ale jednocześnie może być bardzo satysfakcjonująca i pełna wrażeń. W zależności od miejsca pracy, barman może być odpowiedzialny za przygotowywanie i serwowanie różnego rodzaju drinków i koktajli, jak również za obsługę klientów i utrzymywanie porządku w barze. 

Jaki powinien być barman?

Jaki musi być barman? Przede wszystkim istotne jest to, aby był wyrozumiały. Absolutnie nie może też dawać porywać się emocjom. W końcu bar to miejsce, gdzie często zdarza się, że np. klient wyleje całego drinka na ladę. Wówczas trzeba zachować spokój. Istotne jest też to, aby barman był otwarty, ponieważ na pewno klienci będą chcieli z nim rozmawiać na różne tematy – nie tylko o pogodzie, ale też np. o problemach miłosnych. Nie bez powodu mówi się, że to właśnie barmani słyszą najwięcej ciekawych historii ludzi, których wysłuchują i jednocześnie przygotowują następne drinki. 

Jakie są predyspozycje do pracy barmana?

Czy każdy może zostać barmanem? Osoba pracująca na takim stanowisku koniecznie musi być komunikatywna. Zdecydowanie mile widziana jest też znajomość języka obcego, co wynika z tego, że bary w centrum większych miast często są odwiedzane przez studentów i turystów zza granicy.

Jeśli będzie łatwo i szybko nawiązywać kontakty z innymi ludźmi, to na pewno będzie to duży plus. Ważna jest również wytrzymałość fizyczna barmana, bowiem jest to praca wykonywana na stojąco nawet przez kilkanaście godzin dziennie. Dodatkowo bary często są odwiedzane przez osoby nietrzeźwe i agresywne, zatem barman musi umiejętnie panować nad emocjami.

Praca jako barman polega na spędzaniu wielu godzin w pozycji stojącej, zatem barman koniecznie musi mieć doskonałą kondycję fizyczną. 

Jak zostać dobrym barmanem?

Aby być dobrym barmanem, trzeba mieć dużą wiedzę na temat alkoholi i technik miksologii, a także być zorganizowanym, szybkim i precyzyjnym. Barman powinien również być życzliwy i umieć nawiązywać kontakty z klientami, co jest bardzo ważne w tej branży.

Dodatkowo warto wiedzieć, że barman powinien szkolić się w tym zakresie, bowiem wówczas ma szansę na awans. Jakie są stopnie awansu w tej pracy?

I

Barman I stopnia – jest to osoba, która zdobyła doświadczenie w praktyce i zaliczyła egzamin wewnętrzny;

II

Barman – mixer II stopnia – jest to osoba po ukończeniu kursu barmańskiego II stopnia;

III

Master – Bartender – jest to osoba z tytułem nadawanym przez Stowarzyszenie Polskich Barmanów, która odbyła specjalistyczne szkolenia lub ukończyła konkursy barmańskie na bardzo dobrym poziomie.

Co należy do obowiązków barmana?

Do najważniejszych obowiązków w pracy barmana zalicza się sprawną, szybką i umiejętną obsługę klientów, a dokładniej przygotowywanie drinków i innych napojów. Barman powinien też potrafić doradzać i polecać klientom drinki. Koniecznie musi też pilnować porządku na terenie baru, czy dbać o jego asortyment. Oprócz tego do jego obowiązków mogą należeć pokazy barmańskie, uzupełnianie zapasów, czy dbanie o prezentację lokalu przed klientami. Niezwykle istotne jest to, aby barman cały czas rozwijał swoje umiejętności i wciąż poznawał nowe kombinacje smakowe koktajli alkoholowych i bezalkoholowych.

jak zostac barmanem obraz 7

Ile zarabia barman?

Nietrudno zdobyć pracę jako barman, ponieważ każdego roku otwierają się nowe lokale gastronomiczne, restauracje, czy bary, w których potrzebny jest barman. Zatem wiele osób rozważa, ile zarabia barman? Co wpływa na wysokość zarobków barmana? Dlaczego tak wiele młodych ludzi decyduje się na pracę za barem?

W Polsce wynagrodzenie barmana może wahać się od 2100 do 6000 zł netto miesięcznie, w zależności od lokalizacji, doświadczenia i specjalizacji. Ostateczna kwota jest uzależniona od wielu czynników i może różnić się w zależności od miejsca pracy.

Natomiast głównym powodem, dla którego młodzi ludzie decydują się na pracę za barem, jest możliwość poznawania wielu nowych osób, czy otrzymywania bardzo wysokich napiwków. 

Barmani z doświadczeniem w pracy za barem i mający ukończone kursy barmańskie mogą zdecydować się na założenie własnej działalności. Wówczas barman ma możliwość współpracować z hotelami lub domami weselnymi, a więc miejscami, w których bardzo często organizuje się wesela czy inne imprezy masowe.

Jak zostać barmanem? Najważniejsze wskazówki

Chcesz zostać barmanem? W takim razie warto, abyś ukończył szkołę gastronomiczną, dzięki której zdobędziesz predyspozycje do bycia kelnerem, czy kucharzem. Ale oczywiście nie jest to aż tak wymagane. Ale jeśli jesteś jeszcze młody, a chcesz w przyszłości zostać barmanem, to warto o tym pamiętać. Twój przyszły pracodawca z pewnością bardzo doceni też doświadczenie w pracy, które możesz zdobyć podczas praktyk w lokalach gastronomicznych. Musisz regularnie zdobywać nowe doświadczenie w restauracjach czy barach, jeśli chcesz być dobry w tym zawodzie. Poza tym dzięki temu łatwiej będzie ci odnaleźć się w profesjonalnej pracy za barem. Szukając zatrudnienia jako barman, lepiej zacząć od małych, kameralnych miejsc. Właśnie tam będziesz mógł nauczyć się praktyki, nie martwiąc się dużym oblężeniem. 

Sprzęt dla barmana na start

A może nie chcesz od razu decydować się na pracę w barze? W takim razie zainwestuj w potrzebny sprzęt i składniki do domu, aby móc eksperymentować z tworzeniem drinków. Przygotuj drinki w domowym zaciszu i ucz się! Pamiętaj też, że dobrze jest zapisywać przepisy na drinki, ponieważ te szybko mogą wypaść z głowy!

Szkolenie barmańskie – czy warto?

Jeśli chcesz zacząć pracę jako barman, to powyższe wskazówki na pewno Ci się przydadzą. Jednak jeśli myślisz o tym na poważnie od dłuższego już czasu, to może warto rozważyć szkolenie barmańskie, dzięki któremu zdobędziesz fachową wiedzę w zakresie barmaństwa. Możesz zdecydować się na szkolenie barmańskie I stopnia lub szkolenie barmańskie II stopnia. 

Być może wydaje Ci się, że na szkolenie barmańskie II stopnia mogą zapisać się tylko osoby, które ukończyły szkolenie I stopnia. Nie jest to jednak prawda. Praktycznie każdy może zapisać się na oba szkolenia – niezależnie od tego, czy jest to osoba, która dopiero zaczyna się interesować barmaństwem, czy osoba, która już pracuje w tej branży, lecz pragnie zdobyć nowe umiejętności. 

To, co różni szkolenie barmańskie II stopnia od szkolenia barmańskiego I stopnia, to głównie czas jego trwania. To pierwsze trwa znacznie dłużej, dzięki czemu zainteresowani mogą zdobyć więcej wiedzy.

jak zostac barmanem obraz 6

Gdzie znaleźć pracę za barem?

Skoro nadal tutaj jesteś, to znak, że chcesz dowiedzieć się, gdzie możesz znaleźć swoją pierwszą pracę za barem. Podpowiadamy!

jak zostać barmanem obraz 3 — kopia
1

Porozmawiaj ze znajomymi

Jak najszybciej dowiedzieć się, który lokal szuka osoby do pracy za barem? Publikując odpowiedni post w social mediach – np. na Facebooku. Zapytaj swoich znajomych, czy ktoś pracuje w gastronomii. W taki sposób bardzo szybko uda Ci się znaleźć nową pracę!

2

Sprawdź w Google

Korzystanie z wyszukiwarki Google jest przydatne w wielu sytuacjach – np. wtedy, gdy chcesz znaleźć nową pracę jako barman. W takiej sytuacji wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę Google właściwą frazę np.: barman praca + miasto, w którym aktualnie mieszkasz lub szukasz pracy. Jesteśmy pewni, że taką metodą znajdziesz co najmniej kilkanaście ogłoszeń, gdzie szukają barmanów do pracy.

3

Sprawdź bary w swoim mieście

Jeśli mieszkasz w dużym mieście, to na pewno działa w nim wiele barów. Sprawdź to poprzez wpisanie w wyszukiwarkę internetową frazy: bary + miasto i dowiedz się, jakie dokładnie miejsca są obecnie otwarte w Twojej lokalizacji. Wejdź na ich strony internetowe, obejrzyj zdjęcia i zdecyduj, czy któreś z nich przykuło Twoją uwagę? Oczywiście możesz także osobiście odwiedzić te lokale i poobserwować, jak pracują barmani w danym miejscu. Jeśli jednak w ten sposób nie uda Ci się znaleźć wymarzonego miejsca do pracy, to nie poddawaj się! Może na sam start warto zatrudnić się w małej gastronomii i dopiero gdy złapiesz zajawkę, zdecydować się na podbój większego miasta.

4

Dołącz do grup na Facebooku 

Facebook to miejsce w Internecie, gdzie znajdziesz mnóstwo grup barmańskich. Właśnie tam możesz znaleźć kolejne ogłoszenia o pracę. Do popularnych grup należą np. Barmani cała Polska, Kraków Bartenders, czy Poznańscy Barmani. Jeśli i ten sposób się nie sprawdzi, to możesz rozważyć pracę na eventach. Obecnie działa więcej niż 300 agencji barmańskich, które regularnie rekrutują barmanów do pracy i często zatrudniają osoby bez doświadczenia do pomocy na eventach.

Praca jako barman – plusy i minusy

Nie istnieje zawód idealny. Zawód barmana ma pewne zalety, ale też i wady. Jeśli chodzi o te pozytywne kwestie, to na pewno są nimi duże napiwki, które barman otrzymuje od klientów. A te często są znacznie wyższe niż wypłata! Zwykle barmani pracują po nocach, zatem jest to ogromny plus dla osób, które studiują dziennie i szukają pracy na wieczory, aby móc dorobić. Pracując jako barman nie da się nudzić! 

Niestety w tej pracy często występują trudności w postaci nietrzeźwych klientów, z którymi barmani muszą sobie radzić. Dużymi minusami jest też to, że jest to praca stojąca i narażająca słuch na duży hałas. Poza tym nie jest to praca dla osób, które lubią pracę w godzinach porannych, ponieważ barmani głównie pracują wieczorami, gdy miasto budzi się do życia.

Wyprawka dla prawdziwego barmana

Prędzej czy później na pewno okaże się, że do przygotowywania drinków przydałoby Ci się nieco więcej sprzętu. Każdy barman powinien mieć w swojej wyprawce shaker, łyżkę barmańską, muddler, miarkę, a także sitko barmańskie. Jednak na spokojnie – absolutnie nie jest konieczne, abyś wszystkie akcesoria kupował od razu. Mnóstwo koktajli możesz wykonać, wykorzystując jedynie zwykłe sprzęty, które znajdują się w Twojej kuchni. Jeśli chcesz, to możesz też zastanowić się nad zakupem gotowego zestawu barmańskiego – duży wybór oferuje nasz sklep Miksologia.pl. Zachęcamy do zapoznania się z naszą bogatą ofertą!

Sprawdź też kilka naszych artykułów:

W czym podawać drinki?
Akcesoria barmańskie – 10 niezbędnych przyborów dla barmana
W czym podawać drinki?